Australian Football Hall of Fame Inductees

Tom Fitzmaurice (1996) captain/coach 1937


Tasmanian Football Hall of Fame Inductees

Players
Kevin King (2014)
Mark Williams (2012)
Russell Robertson (2010)
Tim Evans (2008)
Bob Parsons (2006)
Warren McCarthy (2006)
B
ill Fielding (2005)

Michael Gale (2005)
Ricky Smith (2005)
Barry Strange (2005)

Teams
1977 Premiership side ‘The Giant Killers’


NWFU Alstergren Trophy for intrastate matches

Bob Cheek 1969


N.W.F.L. & N.T.F.L. Hall of Fame Inductees

2015 Matthew ‘Wuffy’ Smith (Player)*
2014 Don Naden (Club volunteer)
2011 Kim Miles (Administrator)*
2008 Janine Naden (Administrator)
2007 Robbie Lavell (Player)*
2005 Garry Carpenter (Player/coach/administrator)*
2005 Ted Howe (OAM) (Trainer/administrator)
2002 Brett Schultz (Player)*

* includes service to other clubs


N.W.F.L. Life Members

Bill Fielding 2001 (includes NWFU service)


N.W.F.L. Patrons Service to Football

Kim Miles 2007*
Wayne Turnbull 2005
Brett Schulze 2002*

* includes service to other clubs


N.W.F.L. Merit Award

Lyn Brown 2016
Paul Murray 2014
Don Naden 2009
Pam Revell 2000
Audrey Wilcox 1997
Victor Anderson 1994
Alma Carpenter 1993
Earl Howard 1991
Bert Cragg 1990


N.W.F.L. CLUB CHAMPIONSHIP

2011 (NTFL)
1982 (NWFU)


N.T.F.L. Premierships

Seniors
1985 (NWFU)
1980 (NWFU)
1977 (NWFU)
1932 (NWFU)
1913 (NWFU)

Reserves
2017 (NWFL)
1983 (NWFU)
1982 (NWFU)
1978 (NWFU
1969 (NWFU)
1953 (NWFU)

Under18/19
2017 (NWFL)
1976 (NWFU)
1974 (NWFU)
1968 (NWFU)


N.W.F.L. Seniors Best & Fairest
(currently Darrel Baldock medal)

Ricky Smith (NWFU Wander Medal – 1972)
Col Moore (NWFU Wander Medal – 1958)
Roy Plapp (NWFU Western Division Wright Medal -1931)
H.O. Scott (NWFU Cheel Medal – 1927)
Rupert Stott (NWFU – 1926)
Fred Odgers (NWFU – 1924)


N.W.F.L. Reserves Best & Fairest
(currently Roxley Snare Medal)

Tyler Parker 2016
Jed Dunham 2013*
Tim Bakes 2001
David Guard 2000
Graeme Haywood 1991
Terry Duff 1987

* Tied award


N.W.F.L. Under 18/19 Best & Fairest
(currently Bill Fielding Medal)

Kallum Paul 2017
James King 2011
Randall Hardy 2010
Michael Searle 1990
Robert Close 1968 (NWFU)


Best First Year N.W.F.L. Senior Player

Jack Templeton 2009
Elijah Taylor 2003


Most Improved N.W.F.L. Senior Player

Jake Wray-McCann 2015
Toby Skene 2014
Rodney King 2009
Grant Guard 1994


Best Player in N.W.F.L.Seniors Representative Match
(currently Paddy Martin medal)

Zac Mihocek 2015
Brad McDonald 2012
Brian Brett 1997
Brian Brett 1996
Neville Keep 1990


Best Player in N.W.F.L. Under18/19 Representative Match
(currently Ian Wotherspoon medal)

Jack Templeton 2009


Best Player in N.W.F.L. Seniors Grand Final
(currently Wayne Wing medal)

Nil to date


Best Player in N.W.F.L. Reserves Grand Final
(currently Alan Broomhall medal)

Nathan Russell 2017


Best Player in N.W.F.L. Under18/19 Grand Final
(currently Neil Rawson medal)

Dylan Bramich 2017


N.W.F.L. Leading goalkicker
(roster games only)

Seniors
Chris Reynolds (NWFU – 1985)
Fred Wooller (NWFU – 1966)
Dennis Adams (NWFU – 1962)
Trevor Dunham (NWFU – 1960)
Trevor Dunham (NWFU – 1958)
Trevor Dunham (NWFU – 1956)

Fred Odgers (NWFU – 1924)

Reserves

Gary (Tom) Clarke (46) 2000
Kerry Jackson (69) 1995
Dan Laws (59) 1991
Robbie Deayton 1978 (NWFU)

Under 18/19
Andrew Baldock (NWFU U19 – 1978)
Andrew Baldock (NWFU U19 – 1977)


N.W.F.L. Ambassador Quest (formerly Queen Quest)

James King 2013
Stuart Whiley 2005
Kim Fielding 2002


Most Games

Bill Fielding 432


Tasmanian Representatives

Col Moore, Barry Strange (1960)
Col Moore, Barry Strange (1959)
Col Moore (1958)

H.O. Smith (1927)


VFL / AFL Players

Garry Cowmeadow (South Melbourne 1975)
Alan Crawford (North Melbourne 1936-38, 1943-45, 1948-49)
Tim Evans (Geelong 1971-74)
Phillip Evans (Geelong 1970-1971)
Tom Fizmaurice (Essendon 1918-20, 1922-1924, Geelong 1925-1928, North Melbourne 1932-1935)
Tony Franklin (South Melbourne 1974-75)
Ron Fry (Fitzroy 1963-1967)
Michael Gale (Fitzroy 1985-1993 & Richmond 1994-1998)
Phil Lade (Hawthorn 1966-67)
Justin Plapp (Richmond 1998-1999, St. Kilda 2000-2002)
Kerry Rattray (Melbourne 1962-1966)
Russell Robertson (Melbourne 1997-2009)
Mark Williams (North Melbourne 1977-1978, Footscray 1979)
Fred Wooller (Geelong 1956-64)


Highest Scores

Roster
30.20 – 200 Vs Latrobe (1977)
37.18 – 240 Vs East Devonport (13/8/11)
32.20 – 212 Vs East Devonport (2/08/14)

Finals
23.14 – 152 Vs Ulverstone (Semi final 4/9/2011)